Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

Aký má kybernetický útok na kataster dopad na trh nehnuteľností a bežných ľudí?

Pridané: 11.1.2025

Nedávny kybernetický útok na Úrad geodézie, kartografie a katastra SR (ÚGKK) zasiahol citlivé miesto slovenskej spoločnosti a ekonomiky. Okrem paralyzovania katastrálnych úradov po celom Slovensku má tento incident ďalekosiahle dôsledky pre trh s nehnuteľnosťami a životy bežných ľudí.

Dopady na trh s nehnuteľnosťami

1. Zastavenie transakcií: Najvýraznejším priamym dôsledkom je takmer úplné zastavenie prevodov nehnuteľností. Bez funkčného katastra nie je možné realizovať vklady vlastníckych práv, záložných práv, vecných bremien a iných právnych úkonov spojených s nehnuteľnosťami. To má za následok:

  • Odklad predaja a kúpy nehnuteľností: Ľudia, ktorí plánovali predať alebo kúpiť nehnuteľnosť, musia čakať na obnovenie funkčnosti katastra. To spôsobuje neistotu a finančné straty pre všetky zúčastnené strany.
  • Dokumenty z katastra: V súčasnej situácii nie je možné získať list vlastnícva z katastra, na uvoľnenie financií z notárskej či advokátskej úschovy, prípadne z vinkulačného účtu.
  • Problémy s hypotékami: Nie je možné čerpať hypotekárne úvery, pretože banky nemôžu zabezpečiť záložné právo k nehnuteľnosti v katastri. To má negatívny dopad na stavebníctvo a súvisiace odvetvia.
  • Komplikácie pre developerov: Developerské projekty sa spomaľujú, pretože nie je možné kolaudovať nové stavby a prevádzať vlastníctvo bytov na kupujúcich.
  • Reťazová reakcia v celom sektore: Zastavenie transakcií ovplyvňuje nielen priamych účastníkov predaja a kúpy (kupujúci, predávajúci, realitné kancelárie, banky), ale aj ďalšie subjekty, ako sú notári, advokáti, znalci, stavebné firmy a dodávatelia materiálov.
  • Stavebné úrady: Územno plánovacie informácie, stavebné konania, prípadne informácie o pozemkoch a možnostiach výstavby nie sú momentálne k dispozícii.

2. Neistota a spomalenie trhu: Útok vyvoláva neistotu na trhu s nehnuteľnosťami. Predávajúci aj kupujúci sú opatrní a vyčkávajú na vývoj situácie. To môže viesť k spomaleniu trhu.

3. Právne komplikácie: Zastavenie katastrálnych úkonov môže spôsobiť právne komplikácie, napríklad pri premlčaní niektorých práv alebo pri sporoch o vlastníctvo.

Dopady na bežných ľudí

  1. Odklad dôležitých životných rozhodnutí: Ľudia, ktorí plánovali kúpu bytu, domu alebo pozemku, musia odložiť svoje plány. To môže mať vplyv na ich osobné životy a plány do budúcnosti.
  2. Finančné straty: Odklad transakcií môže spôsobiť finančné straty pre predávajúcich aj kupujúcich, napríklad v podobe ušlých ziskov alebo nákladov na predĺženie nájomných zmlúv.
  3. Problémy pri dedičskom konaní: Útok komplikuje aj dedičské konania, pretože nie je možné dohľadať a správne určiť všetky nehnuteľnosti ktoré daná osoba vlastnila, ani prepísať vlastníctvo nehnuteľností na dedičov.
  4. Dopad na exekúcie: Exekúcie spojené s nehnuteľnosťami sú taktiež pozastavené, čo môže mať negatívne dôsledky pre veriteľov.

Ako postupovať v aktuálnej situácii?

Ak ste v procese kúpy alebo predaja nehnuteľnosti

  • Komunikujte s druhou stranou: Je dôležité udržiavať otvorenú komunikáciu s predávajúcim / kupujúcim a informovať sa o aktuálnom stave. Dohodnite sa na spoločnom postupe a prípadných zmenách v zmluve.
  • Kontaktujte svojho realitného makléra (ak ho máte): Realitný maklér by mal byť Vaším sprievodcom v tejto situácii a pomôcť vám s komunikáciou a hľadaním riešení.
  • Overte si zmluvné podmienky: Skontrolujte si už podpísanú zmluvu a zamerajte sa na lehoty a podmienky platnosti. Ak je to potrebné, poraďte sa s právnikom o možnostiach dodatku k už existujúcej zmluve. Ak ste zmluvu ešte nepodpísali, môžete ju upraviť a prípadne predĺžiť lehoty.
  • Buďte trpezliví: Obnova funkčnosti katastra si pravdepodobne vyžiada čas. Vyčkajte na ďalšie informácie od úradov a Vášho makléra, ktorý Vám aj v tomto čase bude oporou.
  • Neriešte veci "na kolene": V tejto situácii je dôležité vyhnúť sa neformálnym dohodám a riešeniam, ktoré by mohli v budúcnosti spôsobiť problémy. Všetko by malo byť riadne zdokumentované a prekonzultované s odborníkmi.

Ak ste vybavovali hypotéku

  • Kontaktujte svoju banku: Informujte sa u svojej banky o aktuálnom stave Vašej žiadosti o hypotéku a o ďalšom postupe. Banky pravdepodobne budú flexibilné a budú hľadať riešenia pre klientov.
  • Sledujte informácie od bánk: Banky budú pravdepodobne informovať o svojich postupoch v súvislosti s výpadkom katastra. Sledujte ich webové stránky a komunikačné kanály.

Všeobecné rady

  • Sledujte oficiálne zdroje informácií: Najdôležitejšie je sledovať oficiálne zdroje informácií od štátnych inštitúcií. Vyhýbajte sa šíreniu neoverených informácií.
  • Buďte ostražití pred podvodníkmi: V krízových situáciách sa môžu objaviť podvodníci, ktorí sa snažia zneužiť neistotu ľudí. Buďte ostražití a neverte podozrivým ponukám.
  • Poraďte sa s odborníkom (ak je to potrebné): Ak máte nejasnosti alebo obavy, neváhajte sa poradiť s právnikom, realitným maklérom alebo finančným poradcom.

Je dôležité si uvedomiť, že situácia je bezprecedentná a vyžaduje si trpezlivosť a pochopenie. Veríme, že štátne orgány urobia všetko pre čo najrýchlejšie obnovenie funkčnosti katastra a minimalizáciu dopadov na občanov.